Jinekolojik Kanserler

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkar. Kanser bir kadının üreme organlarında başlarsa jinekolojik kanser adını alır. Jinekolojik kanserlerin beş ana tipi servikal(rahim ağzı), ovaryan(yumurtalık), uterin(rahim), vajinal ve vulvar dır. Altıncı tip olarak nadiren görülen fallop tüpü kanserleri sayılabilir.

Tüm jinekolojik kanserler arasında sadece servikal kanserin tarama testi –PAP Test -bulunmaktadır. Kanserin erken yakalanmasına ve tedavinin başlanması olanağı sağlar. Servikal Kanserin dışında kanser taranası için basit ve güvenilir yollar olmadığı için uyarıcı bulgular ve kişinin riskini azaltmak için alması gereken önlemler hakkında bilgi önem taşır.

Jinekolojik kanseri tedavi etmek için çeşitli yollar vardır. Tedavi kanserin tipine veya yaygınlığına göre değişir.

1. Jinekolojik Kanser Nedir?

Kadın üreme organlarında başlayan kanserdir. Kanser daima başladığı organın adıyla adlandırılır.

Servikal kanser servikste başlar, rahmin en dar ve alt bölgesidir.

Over kanseri rahmin her iki yanında yer alan yumurtalıklarda başlar.

Uterin kanser rahimde başlar kadının kasıklarında yer alan ve gebe kaldığında bebeği taşıyan organdır.

Vajinal kanser vajina da başlar, rahmin altında Rahim ve vücut dışı bölge arasında uzanan yapıdır.

Vulvar kanser vulvada başlar.Kadın cinsel organlarının dışta görülen dudaklar olarak adlandırılan bölümüdür.

Her jinekolojik kanser farklı belirti ve bulgularla kendine has özellikler taşır. Farklı risk faktörleri ve farklı önleme stratejileri vardır. Tüm kadınlar jinekolojik kanserler için risk taşır ve bu risk yaşla beraber artar. Kanser erken yakalandığında tedavi çok daha etkindir.

2. Semptomları Nelerdir?

Jinekolojik kanserle karşılaştığınızı net olarak bilemezsiniz. Bu nedenle vücudunuzdaki beklenmedik ve iki haftada uzun süren değişiklikler için doktor değerlendirilmesi şarttır. Anormal vajinal kanama, kasık ağrısı ve bası hissi, karın ve sırt ağrısı, şişkinlik, vulvada yanma, vulva renginde değişiklikler kanser belirteçleri olabilir.